-
Neinvazivní 24 hodinové Ambulantní monitorování krevního tlaku
Toto monitorování je nejuznávanější metodou ke zjištění abnormálních hodnot krevního tlaku nebo u léčených nemocných posouzení správné léčby. Objednaný pacient se dostaví dle dohodnutého času k převzetí přístroje. V den vyšetření je pacientovi nasazena manžeta k měření krevního tlaku na paži.
Po zapůjčení přístroje vám bude měřen krevní tlak v pravidelných, předem nastavených časových intervalech. V době vlastního měření je vhodné paži uvolnit, neohýbat – tím zajistíte správné měření krevního tlaku. (upozornění – při chybném změření např. příliš napjatá paže se může v krátké době měření zopakovat).
Při každém měření, které je přístrojem předem avizováno zvukovým signálem, je důležité uvolnit paži na níž je manžeta a nechat ji po dobu měření v klidu.Sestra zkontroluje nastavení a funkci záznamníku, změří krevní tlak a pacient odchází domů se zapůjčeným přístrojem a deníčkem. Vlastní přístroj je umístěn na opasku a je přibližně stejné velikosti jako walkman.
Aby nedošlo k nepřesnostem v záznamu, případně k poškození přístroje, musíte se vyvarovat pohybu v blízkosti silných magnetických polí, elektromotorů. Přístroj nesmí přijít do kontaktu s vodou. Během vyšetření není nutné žádné další omezení.
Deníček slouží k zaznamenávání veškeré činnosti, která ovlivňuje krevní tlak, fyzická námaha, psychický stres, užívání léků, nespavost a doba spánku.Přístroj je diskrétní, malý a tichý, lze jej schovat pod volné oblečení a normálně s ním pracovat. Nesmí se namočit ani upustit na zem. S přístrojem pacient i spí.
Po vrácení přístroje jsou hodnoty načteny počítačem a následně zhodnoceny lékařem.
Test trvá: 24 hodin
Příprava: Není nutná
Rada: K dodržení lepších hygienických podmínek doporučujeme přijít v bavlněném tričku s delším rukávem, přes který se upevní manžeta měřícího přístroje. -
Zátěžová elektrokardiografie – ergometrie
Zátěžový test se provádí za kontroly krevního tlaku a tepové frekvence. Vlastní zátěž na kole trvá asi 20-30 minut, následuje 15 minut nezbytného sledování v klidu, bezprostředně po ukončení šlapání na kole. V průběhu vyšetření je nemocný o postupu přesně instruován sestrou pod vedením lékaře. V průběhu testu se v pravidelných intervalech hodnotí několik parametrů, např. krevní tlak, tepová reakce, okamžité změny EKG křivky.
Typy testů (lišící se intenzitou zatížení a dobou trvání jízdy na kole) jsou voleny citlivě, s ohledem na důvod vyšetření a trénovanost.
K správné volbě parametrů vyšetření potřebujeme znát některé základní údaje o Vaší osobě (věk, váha, výška, léky které užíváte apod.). O tyto údaje Vás požádáme prostřednictvím dotazníku.Cílem tohoto vyšetření je zjistit, zda u Vás není přítomna ischemická choroba srdeční, abnormální reakce krevního tlaku nebo další abnormality kardiovaskulárního oběhu.
Zátěžové vyšetření na bicyklu, při kterém se po celou dobu snímá a hodnotí EKG, měří krevní tlak a zjišťuje se celková výkonnost kardiovaskulárního systému, popřípadě známky nedokrevnosti (ischemie) srdečního svalu. |Na základě pozitivního vyšetření se pacient často indikuje k invazivnímu vyšetření srdečních tepen (koronarografii) nebo je určena jeho fyzická výkonnost.Příprava! Den či 2 dny před vyšetřením je většinou potřeba vysadit některé léky, které ovlivňují srdeční frekvenci (zeptejte se lékaře, který Vás k vyšetření posílá)
Před vyšetřením je potřeba pouze lehce jíst, nejlépe dříve než 2 hodiny před vyšetřením, Omezit příjem tekutin není nutné, pouze 1-2 hodiny před vyšetřením
Test trvá: řádově minuty
Příprava: Cvičební úbor, trenýrky, eventuálně krátké kalhoty , sportovní obuv (budete šlapat na kole) a ručník na otření (pokud se zpotíte).
Rada: Test nelze provádět v průběhu infekčních či jiných onemocnění, včas nahlaste sestře. Připravte si seznam dlouhodobě užívaných léků (vynechejte jen po dohodě s lékařem). 1-2 hodiny před testem není vhodné kouřit, jíst a pít alkohol. -
Echokardiografické vyšetření
Jedná se o moderní, neinvazivní – a proto nebolestivou, zobrazovací metodu vyšetření srdce.
Zobrazovací metoda – ultrazvukové vyšetření srdce, má nezastupitelné místo v rozpoznání řady srdečních onemocnění, dále umožňuje dlouhodobé sledování vývoje, zejména zhoršení průběhu srdečních onemocnění. Vyšetření slouží k posouzení velikosti srdce, hodnocení velikosti srdečních oddílů, tloušťky stěn a jejich pohyb, charakteristiku – strukturu chlopní a změny při jejich poškození.Předpokladem kvalitního vyšetření je Vaše spolupráce. Vyšetření je nebolestivé a provádí se ultrazvukovou sondou z povrchu hrudníku v poloze na levém boku. Pro umožnění přenosu ultrazvukových vln je sonda lehce potřena kontaktním hypoalergenním gelem. Doba vyšetření se pohybuje od 15 do 30 minut. Vyšetření je vyhodnoceno lékařem zpravidla ihned po jeho ukončení.
Poznámka: Vyšetření je náročné, vyžaduje nákladné vyšetřovací zařízení kvalifikovaného lékaře s velkou klinickou zkušeností
Další info: Vlastní vyšetření se provádí v poloze vleže na zádech, častěji na levém boku, neklid i mluvení zhoršuje kvalitu záznamu a prodlužuje vyšetření.
Příprava: Není nutná -
Holterovské 24-hodinové EKG – monitorování
Jedná se o neinvazivní vyšetření, které přináší mnoho informací o kardiovaskulárním oběhu – posoudí srdeční rytmus, jeho poruchy a možnou přítomnost ischemické choroby srdeční.
Věnujte, prosím, pozornost výkladu sestry, která Vám přístroj napojuje a snažte se dodržet dohodnuté časové termíny, zejména pak návrat přístroje. Kvalitní záznam vyžaduje také Vaši spolupráci – především mechanickou ochranu svodů EKG a dodržení dalších zásad se kterými Vás seznámí sestra. Toto napojení trvá 10 až 15 minut. Úvodem Vám sestra připraví klidový záznam EKG. Poté Vám na hrudník nalepí snímací elektrody, které připojí svody k záznamníku. Tento je umístěn na opasku nebo zavěšen kolem krku, je přibližně stejné velikosti jako walkman. Aby nedošlo k nepřesnostem v záznamu, případně k poškození přístroje, musíte se vyvarovat pohybu v blízkosti silných magnetických polí, elektromotorů. Přístroj nesmí přijít do kontaktu s vodou. Během vyšetření není nutné žádné další omezení. Snažte se zachovat běžný denní režim na který jste zvyklí. Pokud se Vaše činnosti vyskytují pouze při některé specifické činnosti nebo v určité situaci, je dobré tuto situaci cíleně navodit, aby se potíže prokázaly.Nemocnému je zapůjčeno zařízení nahrávající po dobu 24 hodin nepřetržitě ekg. Nemocný dostane záznamový deník, do něhož zaznamenává nejen své obtíže, ale i zatížení, které by mohlo souviset se srdečním onemocněním. S přístrojem pacient i spí. Nesmí jej namočit ani upustit na zem. Přístroj je diskrétní a malý, lze jej schovat pod oblečení a normálně s ním pracovat.
V případě, že máte dojem vyvolaných obtíží, máte možnost upřesnit a popsat jejich charekter do diáře. Také neopomeňte zapsat léky, které užíváte, do příslušné kolonky diáře. Toto všechno jsou velmi důležité informace pro lékaře, který provádí vyhodnocení záznamu. Tento deník je velmi důležitou součástí zhodnocení záznamu.
Po vrácení záznamníku se provádí náročné zpracování počítačem a poté se provádí závěrečné hodnocení lékařem.
Rada z deníčku: V deníčku je uvedeno jak zacházet se zapůjčeným záznamníkem: v žádném případě jej nesmíte otevřít, okamžitě dojde k ukončení záznamu, zacházejte se záznamníkem opatrně, aby nedošlo k jeho poškození (se záznamníkem se nesmíte koupat ani sprchovat). Závěrečný protokol obsahuje vyjádření o kolísání tepové frekvence ve vztahu k zatížení fyzickému i psychickému (popis v deníku nemocného), záznam abnormální srdeční aktivity. Návrh na odpovídající léčbu či potřebu implantace kardiostimulátoru. Metoda slouží rovněž ke kontrolám s průběžným hodnocením vývoje onemocnění, aby mohla být odpovídají léčba aplikována ve správném časovém sledu
Test trvá: 24 hodin
Příprava: Není nutná -
Komplexní kardiologické vyšetření, preventivní kardiologické prohlídky
Pacienty, které přebereme do péče ošetřujeme v těsné spolupráci s praktickým lékařem, popřípadě internistou či jiným interním specialistou. Společně si vyměňujeme informace (o prodělaných vyšetřeních). Kardiologická ambulance poskytuje specializovanou kardiologickou péči, která je plně zaměřena na vyšetřování, léčení a sledování nemocných s chorobami srdce a cév. V péči o nemocné s chronickými formami srdečních chorob připadá klíčová role spolupráci s praktickým lékařem.
Ve společné péči praktického lékaře a kardiologa budou nemocní se stabilními chronickými formami ischemické choroby srdeční, dyslipidémiemi a nemocní trpící jinými přidruženými chorobami.
Vlastní vyšetření:
Krevní tlak: Skládá se ze 2 složek systolický tlak normální hodnoty do 140 mmHg a diastolický tlak do 90mmHg.
EKG: Grafický záznam elektrické srdeční aktivity snímané elektrodami, přiloženými na hrudník a končetiny. Poloha v leže v klidu s celkovým svalovým uvolněním.
Lékař bude požadovat: Seznam veškerých léků, které trvale užíváte, doporučujeme – napište si doma všechny léky. Informace o léčbě, jiných onemocněních a kontrolách u příslušných odborníků, případně kopii zpráv.